عکس کارتونی خورشید

اندازه و وزن خورشید وخورشید چطور گرم و درخشان می شود

telegram468 اندازه و وزن خورشید وخورشید چطور گرم و درخشان می شود

تا به حال فکر کرده اید چرا آفتاب اینقدر داغ است؟ نور خورشید از کجا به وجود می آید و خورشید چطور زمین را گرم و روشن می کند.

اندازه ی خورشید

109 تا زمین زا کنار هم روی یک خط بگذارید و این خط ، قطر خورشید است.

sun-earth-size اندازه و وزن خورشید وخورشید چطور گرم و درخشان می شود

وزن خورشید

به نظرتان خورشید چند کیلو است ؟ خورشید خیلی سنگین است یعنی به اندازه ی 330 هزار تا زمین. تازه این همه سنگینی در حالی است که خورشید ، هیچ قسمت سفت و جامدی ندارد . بیشتر حجم خورشید گاز هیدروزن است (آبی که می خوریم در خود هیدروزن دارد ) و کمی هم گاز هلیم دارد ( همان گازی که با ان بادکنک را پر می کنند و بعد بادکنک ها مدام می خواهند بالا بروند و فرار کنند)

در همین رابطه : آموزش نجوم به کودکان

از کجا در مورد خورشید می دانیم؟

دانسته های ما در مورد خورشید خیلی هم قدیمی نیستند . قدیم ها، خورشید را در هنگام خورشید گرفتگی بررسی می کردند . این جور وقت ها هاله هایی با رنگ های مختلف دور آن می دیدند. اما کسی نمی دانست که نور و گرمای خورشید از کجا می آید . الان به خاطر رصد خانه های جورواجوری که روی زمین وجود دارند و کاوشگرهایی که به فضا فرستاده شده اند، چیزهای زیادی در مورد خورشید می دانیم . آخرین این کاوشگرها کاوشگر پارکر است که ناسا در همین روزها، مشغول پرتاب ان به فضا و نزدیک خورشید برای شناختن بهتر آن است. یک وقت آب نشود؟!

sun12 اندازه و وزن خورشید وخورشید چطور گرم و درخشان می شود

فاصله ی خورشید از زمین

در همین رابطه بخوانید : کیهان چیست و از کجا آغاز شده

خورشید، از زمین خیلی دور است، آن قدر که اگر همین الان با ماشیت از زمین راه بیفتید و شبانه روز تا آن جا رانندگی کنید، حدود 200 سال طول می کشد تا به خورشید برسید. نور خورشید این همه راه می آید تا به ما برسد. البته نه با ماشین!

light-beam-earth-sun-km- اندازه و وزن خورشید وخورشید چطور گرم و درخشان می شود

فاصله ی زمین تا خورشید

بادهای خورشیدی

از سطح خورشید، یک عالمه باد داغ و خطرناک به فضا می رود.

خورشید چطور گرم و درخشان می شود؟

در خورشید اتفاقات عجیبی می افتد . اتفاقی که به آن “واکنش هم جوش هسته ای ” می گویند.بگذارید یک مثال برایتان بزنم. فکر کنید چند تا گیلاس را محکم به هم بچسبانید و آن قدر فشار دهید که ناگهان یک سیب در دستتان ظاهر شود! چیزی شبیه به این اتفاق جادویی در خورشید رخ می دهد. البته گاز هیدروژن گیلاس است و گار هلیم هم سیب. وقتی این جادو رخ می دهد یک عالمه حرارت و نور تولید می کند . آن قدر داغ که حتی می تواند الماس را هم آب کند.

چشمک زدن ستاره ها برای چیست

 

حسنا مرادی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *