چشم انسان

چشم انسان – آموزش های علمی برای کودکان

telegram468 چشم انسان - آموزش های علمی برای کودکان

چشم انسان مانند دوربین عکاسی عمل می کند . یعنی نوری را که از اشیا منعکس می شود متمرکز می کند در نتیجه تصویری از اشیا روی شبکیه تشکیل می شود. شبکیه لایه نازکی در قسمت عقب کره ی چشم است . دستگاه تصویر ساز چشم از قرنیه، مردمک و عدسی تشکیل می شود. بدون این سه قسمت نور را می بینیم، ولی نمی توانیم شکل چیزها را تشخیص بدهیم . قرنیه سطح شفاف و بیرونی چشم است نور از قرنیه وارد چشم می شود. سپس قرنیه پرتوهای نور را می شکند تا تصویر شکل بگیرد . عدسی به تمرکز نور در شبکیه کمک می کند . نور به تکانه ی الکتریکی تبدیل می شود و عصب های چشم آن ها را به مغز می رسانند.
گوش مثل یک میکروفون عمل می کند زیرا امواج صوتی را از هوا می گیرد و آن ها را به تکانه ی الکتریکی تبدیل می کند. سپس این تکانه ها را از راه عصب های گوش به مغز می فرستد.

چشم انسان – آشنایی با بدن انسان

ماهیچه های چشم انسان

در همه ی جهت ها حرکت می کنند . هر دو چشم ما با هم حرکت می کنند ولی هر کدام محیط اطراف را از زاویه ی به خصوصی می بییند . مغز از تصاویر گوناگون یک تصویر سه بعدی می سازد.

eye-istgahekoodak.ir_-300x112 چشم انسان - آموزش های علمی برای کودکان
عنبیه
از یک حلقه ماهیجه ساخته شده است که می توانند منقبض یا منبسط شوند . این ماهیچه ها از این راه اندازه ی مردمک ها را کنترل می کنند . اگر کسی به آینه نگاه کند و همزمان نوری به چشم او بتابد، می تواند کوچکتر شدن مردمک خود را ببیند . عنبیه رنگ چشم هر کسی را تعیین می کند.
عدسی
برای متمرکز کردن تصویر اشیایی است که در فاصله های متفاوتی قرار دارند. عدسی تغییر شکل می دهد و برای متمرکز کردن اشیای دور، پهن تر می شود . اما برای متمرکز کردن اشیای نزدیک کروی تر می شود. به این ترتیب وقتی نگاهمان را از چیزی بر می داریم و به یک شی دورتر نگاه می کنیم تصویر در پشت کره ی چشم ما باقی می ماند.
شبکیه
لایه ای است که بیش از صدها میلیون سلول حساس به نور دارد . این سلول ها در قسمت عقب کره ی چشم انسان قرار دارند و تصویر را به تکانه های الکتریکی تبدیل می کنند. تصویری که عدسی ها بر شبکیه چشم می اندازند، تیره تر از آن است که ما می بینیم. این تصویر به وجود سلول هایی که در جایی عمیق تر در درون مغز قرار دارند ، روشن دیده می شوند

همچنین بخوانید : آشنایی با گوش انسان

عصب های بینایی و شنوایی
عصب هایی هستند که تکانه های الکتریکی را از شبکیه و گیرنده های شنوایی به مغز هدایت می کنند. این تکانه های عصبی یک شکل هستند و هر کدام به قسمت های متفاوت مغز می روند. به همین دلیل می توانیم تفاوت صدا و تصویر را بفهمیم.

ایستگاه کودک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *