نانو تکنولوژی

نانو تکنولوژی چیست به همراه تاریخچه نانوتکنولوژی

telegram468 نانو تکنولوژی چیست به همراه تاریخچه نانوتکنولوژی

تاریخچه نانو تکنولوژی

در سال 1959 دانشمندی به نام ریچارد فاینمن که برنده جایزه نوبل بود، در انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا سخنرانی مشهوری ایراد کرد. او در این سخنرانی گفت که ما می توانیم چیزهای کوچکی بسازیم که همان کاری را که ما می خواهیم انجام دهند. مثلا می توان 25 هزار صفحه دایره المعارف بریتانیکا (دایره المعارف سال 1959) را در ابعاد یک سر سوزن جا داد و تمام کتاب های جهان را در جزوه ای 35 صفحه ای حفط و نگهداری کرد. او گفت به شرطی می توان به این هدف دست پیدا کرد که کارها در مقیاس اتم و مولکول انجام شود و اتم ها را طوری که خودمان می خواهیم بچینیم . باید از دستگاه ها و ابزار اندازه گیری خاصی استفاده کنیم تا نسبت ها را کوچک کند. واژه نانو که در اول کلمه نانو تکنولوژی قرار دارد به معنی یک بیلیونیوم هر مقیاسی است مثلا نانو متر، یک بیلیونیوم یک متر است.

رویا به حقیقت پیوست

در دهه 1980 در ابتدا ابزارهایی که بتوانند دوباره اتم ها و مولکول ها را بچینند ابداع شد. در سال 1981 در مرکز تحقیقات آی بی ام IBM در سوییس تکنیکی ابداع شد که تصویر اتم و مولکول را بزرگ می کرد. این ابداع، جایزه نوبل را برای سازندگانش به ارمغان آورد. در سال 1990 در مرکز تحقیقات Almadan آی بی ام برای اولین بار دانشمندی اتم ها را حرکت داد و با اتم ها جمله This is fun را نوشت. به این ترتیب رویای دانشمندی که حدود 30 سال قبل از این تاریخ تئوری خودش را مطرح کرده بود به عمل درآمد. شرکت آی بی ام هنوز هم از نظر ثبت تعداد اختراعات مرتبط با فن آوری نانو اول است.

حالا انسان ها می توانند با شیوه خود طبیعت، حهان ماده را آن طوری که خودشان می خواهند بسازند. تنها کافی است که مواد پایه ای جهان ماده که همان اتم و مولکول است را یک بار دیگر اتم به اتم و مولک.ل به مولکول بچینند.

در حال حاضر هزاران دانشمند می تواندد مولکول ها و اتم ها را در آزمایشگاه ها به اندازه بزرگ ببینند .آنها با رایانه های قدرتمندی کار می کنند تا تئوری هایشان درباره تکنولوژی را ثابت کنند . به قول هرست استومر برنده جایزه نوبل : ظهور نانو تکنولوژی می تواند به بشر تسلط لازم برای کنترل بی سابقه و کم نظیر بر جهان ماده را بدهد

فن آوری نانو یکی از پنج فن آوری اصلی قرن 21 است و با خودش انقلاب صنعتی جدیدی به همراه می آورد. به شرط آن که بر رویش سرمایه گذاری شود.

نانو تکنولوژی به ما ابزاری داده تا با جعبه اسباب بازی طبیعت – اتم ها و مولکول ها بازی کنیم. با این تکنولوژی می توانیم چیزهای جدیدی را بدون محدو.دیت بیافرینیم.

در قرن 21 نانو تکنولوژی تاثیر زیادی بر سلامتی، رفاه و امنیت مردم جهان به جا می گذارد. در سال 1997 کمیته دانشمندان و مهندسان و پروفسورهای تکنولوژی تاکید کردندکه انتظار می رود تاثیر اجتماعی نانوتکنولوژی وسیع باشد. چون قابلیت پاسخگویی به بسیاری از حوزه ها را دارد . یعنی نانوتکنولوژی شرایط اجتماعی ویژه ای را با خود به همراه می آورد.

نانو فناوری یک دانش به شدت میان رشته ای است و به رشته هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیمه رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی نیز مربوط می شود

تعریف نانو تکنولوژی

نانو تکنولوژی مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل آنهاست. هدف اصلی اکثر تحقیقات نانو تکنولوژی شکل دهی ترکیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود است.

نانو تکنولوژی در اکترونیک، زیست شناسی، ژنتیک، هوانوردی و حتی در مطالعات انرژی بکار برده می شود.

منیع: کتاب اسرار نانوتکنولوژی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *