بیماری پنجم در کودکان

بیماری پنجم در کودکان و بررسی علایم و راه های انتقال و درمان

telegram468 بیماری پنجم در کودکان و بررسی علایم و راه های انتقال و درمان

بیماری پنجم یک بیماری خفیف ویروسی است که در اصطلاح علمی اریتما اینفکتیوزوم نامیده می شود.
این بیماری اغلب در فصل زمستان و بهار اتفاق می افتد و معمولا هم کودکان پنج تا چهارده سال را درگیر می کند. اولین علامت این بیماری ایجاد راش های ( ضایعه های) قرمز پوستی است که روی صورت کودک به ویژه روی گونه ها ایجاد می شود که حالتی شبیه بالهای یک پروانه را روی صورت به وجود می آورد.
21روز حداکثر زمان برای بروز نشانه های بیماری ویروس پروانه ای است.

بیماری پنجم چطور منتقل می شود.

وقتی فرد آلوده به ویروس سرفه یا عطسه می کند ترشحات بینی و دهانش در هوا رها می شود و از این طریق هزاران ویروس ممکن است در هوا پخش شده ، دیگران را نیز آلوده کند. البته خون افراد آلوده به این ویروس هم نیز می تواند عامل انتقال بیماری به دیگران باشد . این ویروس حتی از جفت هم عبور می کند و در صورت آلوده شدن مادر، جنین را آلوده می کند . این ویروس تا زمان بروز علایم بیماری واگیردار است و احتمالا پس از ایجاد ضایعه های پوستی دیگر واگیر ندارد و معمولا بین 4 تا21 روز طول می کشد تا فرد آلوده شده علایم بیماری را نشان دهد.
چرا بیماری پنجم
نام این بیماری از یک نوع طبقه بندی کلاسیک که در سال 1890 انجام شده، گرفته شده و در حال حاضر دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.
بر اساس این طبقه بندی، بیماری پنجم، در واقع پنجمین بیماری در فهرست ضایعه های شایع در دوران کودکی بوده است.
کودک شما چطور به بیماری پنجم مبتلا می شود؟
در سال 1975 مشخص شد که این بیماری از طریق آلودگی انسان به پاراویروس B19 به وجود می آید .
فصل بهار و زمستان دو ریسک فاکتور اصلی این بیماری هستند و حضور در محل هایی که احتمال وجود وجود ویروس زیاد است از جمله مراکز پیش دبستانی و مدارس باعث می شود که احتمال ابتلا به این بیماری افزایش پیدا کند.
مهم ترین دوره ی انتقال این بیماری ، زمانی است که کودک هیچ علامت خاصی ندارد و صرفا ناقل ویروس محسوب می شود. در ضمن اگر باردار هستید و فرزند بزرگتر شما به این بیماری دچار شده، احتمال ابتلای شما نیز وجود دارد. چون ویروس می تواند جفت و جنین را نیز آلوده کند و عوارضی را بر جای بگذارد. بنابراین لازم است که حتما با یک متخصص زنان و زایمان مشورت شود.

Fifth_disease بیماری پنجم در کودکان و بررسی علایم و راه های انتقال و درمان

بیماری پنجم

بیماری پنجم به درمان نیاز دارد؟

بیماری پنجم یک نوع عفونت ویروسی خود محدود شونده است که اغلب در دوران کودکی و اوایل نوجوانی بروز پیدا می کند و معمولا هم نیاز به درمان خاصی ندارد اما مشکل اصلی اینجاست که علایم این بیماری می تواند با دیگر بیماری های شایع این دوره که اتفاقا به درمان نیاز دارند، اشتباه گرفته شود بنابراین اگر در مورد تشخیص بیماری فرزندتان شک وشبهه ای دارید بهتر است با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.
بد نیست بدانید که بیماری پنجم علایم مبهمی دارد و فقط در 15 تا 30 درصد موارد ممکن است باعث ایجاد تب در کودکان شود. از دیگر علایم این بیماری می توان به گرفتگی با آب ریزش بینی، گلو درد خفیف، خستگی، دردهای عضلانی و سر درد اشاره کرد که معمولا تا چند روز نیز باقی می ماند.
هفت تا ده روز بعد، ضایعه ی قرمز رنگ روی صورت ایجاد می شود. این قرمزی معمولا براق و شبیه به این است که کسی به صورت کودک سیلی زده است . این وضعیت تقریبا تا چهار روز بعد ادامه دارد.
با کم رنگ شدن راش قرمز روی صورت، ضایعات صورتی رنگ روی دست ها، تنه، باسن و ران ایجاد می شود و تا چهار روز بعد نیز ممکن است ادامه پیدا کند و به مرور محو می شود.

Fifth_disease-2 بیماری پنجم در کودکان و بررسی علایم و راه های انتقال و درمان

بیماری پنجم

درمان های خانگی برای بیماری پنجم

به کودکان مبتلا آب و مایعات فراوان بخورانید
برای کنترل تب می توانید به کودک استامینوفن بدهید، اما به دلیل احتمال بروز سندرم ری در کودک مبتلا به تب از دادن آسپرین به کودک خودداری کنید.
از کودک بخواهید دستهایش را تا زمانی که قرمزی پوست باقی است هر چند ساعت یکبار بشوید و موقع سرفه یا عطسه زدن ، دهان و بینی اش را کاملا بپوشاند تا از انتقال بیماری جلوگیری شود.

 

نویسنده : ترانه رجبیان

ایستگاه کودک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *