خانواده

9 گام اساسی برای آنکه پدر و مادری تاثیرگذاری باشید

telegram468 9 گام اساسی برای آنکه پدر و مادری تاثیرگذاری باشید

پرورش بچه ها یکی از سخت ترین و پرطرفدار ترین مشاغل در جهان است و برای این کار بزرگ شما باید آماده باشید

در اینجا نه راهنمایی برای پرورش فرزند گفته می شود  که می تواند به شما کمک کند که والدینی تاثیر گذار در زندگی فرزند خود باشید

1 تقویت عزت نفس فرزندتان

کودکان شما خود را از چشمان شما می بینند تن صدای شما، زبان بدن شما و هر حرف شما توسط بچه های شما جذب می شود. کلمات و عملکردهای شما به عنوان یک پدر و مادر بیشتر از هر چیز دیگری بر روی فرزندان شما تاثیر می گذارد.

تشویق عملکردهای آنها، هرچند کوچک، موجب افتخار آنها خواهد شد؛ اجازه دادن بچه ها به انجام کارها به طور مستقل باعث می شود که آنها توانایی و قدرت بیشتری داشته باشند. با این حال، محکوم کردن کودکان یا مقایسه یک کودک با کودک دیگر اثر نامطلوبی بر روی کودک می گذارد و سبب می شود کودک احساس بی ارزشی کند.

از اظهار نظرهای محکوم کننده مانند “چه کار احمقانه انجام دادی!” یا “مثل یک بچه کوچولو رفتار می کنی ” که باعث آسیب به روان کودک می شود اجتناب نمایید

کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و مهربان باشید اجازه دهید بچه های شما بدانند که هر کس اشتباه می کند و شما هنوز هم آنها را دوست دارید حتی زمانی که رفتار آنها را دوست ندارید.

2 تشویق بچه ها برای خوب بودن

هیچ وقت رییسی نباشید که دوست دارد دارد دایما از دیگران انتقاد کند و نظزات منفی دهد

سغی کنید اگر کودکتان کاری انجام می دهد که لایق تشویق است ، از تعریف وی دریغ نکنید “این فوق العاده است بدون اینکه از تو بخواهم تخت خود را تمیز کردی” یا “من خیلی خوشحال شدم که دیدم با خواهرت آرام بازی می کردید”. این اظهارات بیشتر برای تشویق رفتار خوب در طول زمان طولانی موثر است

در تشویق سخاوت داشته باشید و نکات مناسبی را برای تشویق بیابید – عشق و نظر مثبت شما شما می تواند شگفت انگیز باشد و. به زودی شما متوجه خواهید شد که بیشتر رفتارهایی را که می خواهید مشاهده کنید و مدنظرتان است رو به رشد است.

همچنین بخولنید: 5 درس اساسی در مورد پول که کودکان باید بدانند

3 محدودیت ها را تنظیم کنید که با نظم و انضباط خود سازگار باشد

انضباط در هر خانواده ضروری است. هدف انضباط، کمک به بچه ها در جهت کسب رفتارهای قابل قبول می باشد و خود کنترل را یاد می گیرند. ممکن است محدودیت هایی را که برای آنها ایجاد می کنید برایشان ناخوشایند باشد، اما به محدودیت هایی نیاز دارند تا به بزرگسالان مسئول تبدیل شوند.

ایجاد قوانین خانه کمک می کند تا بچه ها انتظارات خود و دیگران را درک کنند و خود کنترلی را افزایش دهند. برخی از قوانین ممکن است عبارتند از: دیدن تلویزیون منوط به زمانی است که تکالیف انجام شودو هیچ گونه رفتار آزار دهنده ای مجاز نمی باشد

توجه داشته باشید شروطی که قرار می دهید نباید هر روز دچار نوسان و تغییر گردد. شما نمیتوانید برای بچه ها یکروز مقررات تعیین کنید و بعد آن را نادیده بگیرید.

4 برای فرزندتان زمان بگذارید.

در زندگی امروزی اغلب والدین وقت کمی برای کودکان خود خرج می کنند و حتی گاهی یک خانواده نمی تواند یک وعده غذایی را در کنار هم صرف کنند، بگذارید وقت کافی هم با هم داشته باشند.  صبح به مدت 10 دقیقه سعی کنید صبحانه را با کودک خود میل کنید و یا بعد از شام پیاده روی کنید. كودكانی كه از والدینشان توجهی نمی بینند ، اغلب ناسازگار هستند،

می توانید در طول هفته یک شب خاص را مشخص نمایید و آن شب را به کودک خود اختصاص دهید

شرکت در کنسرت، بازی و رویدادهای دیگر با کودک و یا نوجوان خود ارتباط برقرار کنید و شما می توانید با فرزندان خود و دوستان خود بیشتر وقت صرف نمایید

cartoon-family-clipart-2-300x200 9 گام اساسی برای آنکه پدر و مادری تاثیرگذاری باشید

5 یک مدل  خوب باشید

نوجوانان  در مورد چگونگی رفتار از تماشای والدین خود بسیار یاد می گیرند. آنها که جوانتر هستند، نشانه های بیشتری از شما می گیرند. قبل از اینکه شما در مقابل فرزندتان ضربه بزنید ، در مورد این فکر کنید: این که چگونه وقتی عصبانی و خشمگین هستید خشم خود را کنترل نمایید .توجه داشته باشید که شما دائما توسط بچه های خود تماشا می شوید.

مدل خوبی برای صفاتی که می خواهید در بچه ها ببینید باشید: احترام، دوستی، صداقت، مهربانی، تحمل. رفتار بی نظیر . چیزهایی را برای دیگران انجام دهید بدون انتظار پاداش وتشکر از شما و تعریف کردن. بالاتر از همه، طوری با بچه هایتان رفتار کنید، به طریقی انتظار دارید دیگران با شما رفتار کنند.
6 برقراری ارتباط یک اولویت

شما نمیتوانید انتظار داشته باشید که بچه ها همه کارها را انجام دهند به این دلیل که شما به عنوان یک پدر و مادر “چنین میگویید”. آنها از شما توضیحات می خواهند همان اندازه که بزرگسالان می خواهند،  اگر ما برای توضیح دادن وقت نداشتیم، بچه ها شروع به تعجب و شک کردن می کنند در مورد ارزش ها و انگیزه های ما و اینکه آیا آنها هیچ پایه و اساسی  دارند.

انتظارات خود را روشن کنید اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن را توصیف کنید، احساساتتان را بیان کنید و فرزندتان را دعوت کنید که با یک راه حل پیدا کند. پیشنهادات  خود را ارائه دهید. به پیشنهادات فرزندتان نیز باز گردید. مذاکره کنید. بچه هایی که در تصمیم گیری شرکت می کنند انگیزه بیشتری برای انجام کارها دارند.

7 انعطاف پذیر باشید و مایل به تنظیم سبک فرزندتان باشید

اگر اغلب احساس تنهایی در رفتار فرزندتان را احساس کنید، شاید انتظارات غیر واقعی داشته باشید. پدر و مادرها بیشتر به  “باید” فکر کنند (مثلا “بچه من باید در حال حاضر آموزش داده شود”) ممکن است مفید باشد تا در مورد این موضوع یا صحبت با سایر متخصصان توسعه والدین و فرزندان صحبت کند.

محیط های کودکان بر رفتار آنها تأثیر می گذارند، بنابراین ممکن است بتوانید این رفتار را با تغییر محیط تغییر دهید. اگر خودتان دائما در حال گفتن «نه» به فرزند 2 ساله خود هستید، به دنبال روش هایی برای تغییر محیط اطراف خود باشید. این باعث می شود که هر دو نفرشما کمتر ناامید شوید.

همانطور که فرزند شما تغییر می کند، به تدریج باید سبک زندگی فرزندتان را تغییر دهید.

نوجوانان تمایل دارند که کمتر به والدین خود نگاه کنند و بیشتر به همتایان خود برای مدل سازی فکر می کنند. اما همچنان به ارائه راهنمایی، تشویق و نظم مناسب به نوجوانان خود بپردازید و کمک کنید تا بیشتر مستقل شوند. و هر لحظه برای برقراری ارتباط را از دست ندهید

8 نشان دهید که عشق شما بی قید و شرط است

به عنوان یک پدر و مادر، مسئولیت اصلاح و راهنمایی بچه هایتان را بر عهده دارید. اما چگونه هدایت خود را بیان می کنید، همه تفاوت ها در نحوه دریافت یک کودک را نشان می دهد.

هنگامی که شما باید با فرزند خود مقابله کنید، از سرزنش، انتقادی که اعتماد به نفس را تضعیف می کند و می تواند منجر به ناراحتی شود، جلوگیری کنید. در عوض تلاش کنید که کودک خود را تشویق کنید.

9 نیاز و محدودیت های خود را به عنوان یک والد بدانید

شما نقاط قوت و ضعف را به عنوان یک رهبر خانوادگی دارید. توانایی های خود را بشناسید – “من متعهد هستم و نقاط ضعف خود را برطرف می کنم” . این هدفی است که شما باید داشته باشید.

ایستگاه کودک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *