ابراز عشق به فرزندان

ابراز عشق به فرزندان با رعایت دو اصل برای پدران و مادران

telegram468 ابراز عشق به فرزندان با رعایت دو اصل برای پدران و مادران

ابراز عشق به فرزندان از راه هایی می باشد که فرزندان بیشتر از والدین پیروی نمایند.

کودکانی که مخزن عشق آنها پر است بیشتر از کودکانی که از محبت والدینشان مطمئن نیستند از آنها پیروی می کنند.

وقت گذاشتن برای کودکات از راه های ابراز عشق به فرزندان

آنچه که باعث می شود تا کودک عشق ما را احساس کند توجه کامل ما به او است . به طور مثال وقتی شما مشغول تهیه غذا در آشپزخانه هستید و فرزندتان برای شما مزاحمت ایجاد می کند ، اگر قبل از درست کردن غذا یک ربع وقت بگذارید و با او بازی کنید، احتمالا آرامش بیشتری برای شما به وجود می آید . اگر کودک احساس بی توجهی کند، تقریبا هر کاری می کند تا این توجه را بدست آورد.

وقت گذاشتن برای یکدیگر یعنی توجه و تمرکز کامل. وقت گذاشتن برای کودکان نوعی فداکاری واقعی از جانب والدین است . هر چه بچه ها بزرگتر شوند این وقت گذاری برای آنها باید بیشتر شود بخصوص در سنین نوجوانی. وقت گداشتن برای کودک این پیام را منتقل می کند “که تو مهم هستی و من از بودن با تو لذت می برم” این کار باعث می شود کودک احساس کند که او مهم ترین فرد روی زمین است.

اگر چند بچه دارید باید راهی پیدا کنید تا با هر یک از آنها تنها وقت بگذارید. این کار ساده نیست اما شدنی است . در زمان وقت گذاری تماس چشمی نیز بسیار مهم است. نگاه کردن به چشمان کودک به طور محبت آمیزی از راه های موثر انتقال عشق از قلب شما به قلب فرزندتان است.

متاسفانه ما از تماس چشمی در هنگام تنبیه استفاده می کنیم . این کار باعث نابود شدن عزت نفس کودکان می شود.

محبت کردن به کودکان نباید فقط در زمانهایی که ما از آنها راضی هستیم صورت گیرد بلکه در هر شرایطی باید ابراز عشق به فرزندان را سرلوحه خویش قرار دهیم. در وقت گذاری برای کودکان ، آنها را نیز بهتر می شناسیم. در آن زمان می توانیم گفتگوی خوبی درباره چیزهای مختلف با هم داشته باشیم. پدر و مادر می توانند درباره گذشته خودشان چیزهایی بگویند و یا درباره مسایل اخلاقی و معنوی با فرزندشان صحبت کنند. این نوع گفتگوها عمیقا روی کودک اثر می گذارد. او با خودش فکر می کند “پدر و مادر به من اعتماد دارند و مرا آدم مهم و دلسوزی می دانند.”

اگر گفتگوهای والدین با فرزندانشان فقط جنبه اصلاح رفتار و تادیب کودکان را داشته باشد ممکن است هرگز ارزش گفتگوی مثبت را درک نکند.

در مورد بچه های کوچک تر موقع خوابیدن زمان خوبی برای گفتگو می باشد. کودکان قصه را دوست دارندو هنگام خواب با گفتن قصه می توانید این ارتباط را شروع کنید و منتظر شوید تا فرزندتان احساساتش را با شخصیت های قصه هماهنگ کند و بتواند از احساساتش بگوید. این برای آینده خیلی مهم است چون بسیاری از نوجوانان نمی دانند که رفتار آنها با احساساتشان گره خورده و به همین دلیل کنترل رفتار خود را ندارند. در هر حال باید بدانیم در این گفتگوها خاطراتی خلق می شود که تا ابد باقی می ماند.

 love_child2 ابراز عشق به فرزندان با رعایت دو اصل برای پدران و مادران

خدمت کردن به دیگران از راه های ابراز عشق به فرزندان

از زمانی که شما پدر و مادر شده اید در واقع برای حداقل 18 سال خدمت ثبت نام کرده اید و بعد از آنهم جزو نیروی دخیره فعال باقی خواهید ماند. خدمت کردن به قوای جسمی و عاطفی نیاز دارد و برای برخورداری از این دو مهم باید خواب متعادل، غذا خوردن، ورزش کردن مناسب  و درک و حمایت متقابل والدین با یکدیگر کاملا رعایت شود. شما فقط به فرزندتان خدمت نمی کنید و به عنوان فرد متاهل به همسر خود نیز خدمت می کنید و کارهایی برای خشنودی او انجام می دهید تا عشق و محبتتان را ابراز نمایید.

کشف استعدادهای کودک با پانزده روش علمی

در حدی به کودکان خدمت کنید که باعث سواستفاده آنها نشود. زیرا بچه ها در کودکی بیش از هر چیز دیگر هدیه و خدمت می خواهند. ولی اگر ما بیش از حد هدیه بخریم و خدمت کنیم آنهاپ افرادی خود خواه  خواهند شد.

اما این خدمت باید مطابق سن آنها باشد. شما باید کارهایی را برای کودکتان انجام دهید که آنها نمی توانند، مثلا مرتب کردن اتاق یک کودک چهار ساله خدمت به اوست اما کودک 8 ساله خودش می تواند این کار را انجام دهد.

اگر هدف محبت کردن به فرزندان و ابراز عشق به فرزندان می باشد و خیر و صلاح او را می خواهید باید طرز پختن غذا و یا شستن لباس را به او آموزش دهید اما قبل از آموزش بهترین انگیزه برای او این است که ابراز عشق حقیقی شما به خانواده را با خدماتی که سال های متمادی انجام می دهید، ببیند.

ما والدین فراموش می کنیم کارهایی را که انجام می دهیم تجلی عشق است و اثر بلند مدت دارد . گاهی احساس می کنیم یک برده خانگی هستیم که باید به فرزندان و همسر خود خدمات بدهیم و اگر چنین احساسی داشته باشیم روی کودک اثر گذاشته و احساس خواهد کرد که پدر و مادر محبتی ندارند . خدمت عاشقانه بردگی نیست . بردگی از بیرون تحمیل می شود ولی خدمت عاشقانه با میل درونی انجان می شود و هدفش انتقال انرژی خود به دیگران است.

هدف نهایی خدمت به کودکان این است تا به آنها کمک کنیم تا به افراد بالغی تبدبل شوند و از طریق خدمت خود بتوانند به دیگران عشق بورزند. مهمان نوازی یکی از راه هایی است که عملا خدمت به دیگران را به کودک آموزش می دهد

شرکت در طرح های نیکو کارانه نیز تاثیر عمیقی بر روی فرزندان ما دارد. باید کاری کنیم تا فرزندانمان از خدمت به دیگران احساس راحتی کنند. کودکان به طور تصادفی یاد نمی گیرند بلکه آنها هنگام مشاهده رفتار شما و خدمتی که به دیگران می کنید این را می آموزند. وقتی والدین از پاسخ به نیاز کودک امتناع می کنند یا این کار را با تندی و تلخی انجام می دهند ممکن است کارش انجام شود اما روحش آسیب می بیند.

اگر زبان اصلی عشق کودک شما خدمت کردن است به این معنی نیست که با هر درخواست او باید از جا پرید و به آن پاسخ مثبت داد بلکه باید نسبت به درخواستها بسیار حساس باشد تا عشقتان را به کودک منتقل کنید .

برگرفته شده از مقاله خانم فاطمه شریفی

ایستگاه کودک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *